У цій статті ми спробуємо освітити усі питання, що виникають у замовників при виборі і установці опалювального котла у себе удома. Оскільки опалювальні котли є складним інженерним устаткуванням, а не домашньою побутовою технікою, то тут потрібно враховувати ще і діючі в Україні будівельні нормативні вимоги.
Почнемо з нормативних документів, що регламентують установку опалювального устаткування. Найпоширенішим на сьогодні видом палива для опалювальних котлів є природний газ, тому сектор ринку газових котлів найбільш розвинений. В той же час газ є одним з найнебезпечніших видів палива, тому для установки газового устаткування (котел, плита) необхідно дотримувати безліч заходів, спрямованих на безпеку і раціональність його використання. Усі нормативні вимоги по установці газового устаткування вказані в ржавних будівельних нормах" - ДБН В. 2.5-20-2001 "Газопостачання". Оскільки приватний будинок - це приватна власність, то при будівництві котельної на газовому устаткуванні, потужністю не більше 200 кВт, необхідно дотримувати тільки ці вимоги.
При будівництві котельної в інших будівлях список нормативних документів, які необхідно враховувати при проектуванні і монтажі котельної значно більше, :
1. ДБН В. 2.5-20-2001 "Газопостачання"
2. СНиП II - 35-76 "Котельних установок"
3. Рекомендації по проектуванню димарів, вбудованих і прибудованих котельних установок, а також побутових теплогенераторов, що працюють на природному газі. Видання 2-е, перероблене і доповнене.
4. СНиП 2.04.05-91* "Опалювання, вентиляція і кондиціонування"
5. СНиП 2.04.01-85 "Внутрішній водопровід і каналізація будівель"
6. ДБН В. 2.6-31:2006 "Теплова ізоляція будівель"
7. СНиП 23-01-99 "Будівельна кліматологія"
8. СНиП 2.04.14-88 "Теплова ізоляція устаткування і трубопроводів"
9. СНиП II - 12-77 "Захист від шуму"
10. СНиП III - 4-80* "Техніка безпеки в будівництві"
11. СНиП 3.05.01-85 "Внутрішніх санітарно-технічних систем"
12. СНиП 21-01-97 "Пожежна безпека будівель і споруд"
Котли на твердому паливі (вугілля, дрова, пелеты, деревні гранули, брикети і так далі) являються, по суті, піччю, каміном або сауною, і для приватних будинків їх установка не нормується. Тут замовники самі повинні забезпечити безпечну роботу котла, а саме: змонтувати для котла справний димар і унеможливити пожежі в котельній (не залишати поряд з котлом легкозаймистих і горючих матеріалів, не перенавантажувати топку паливом). Окрім цього, по аналогії з газовою котельною, рекомендується передбачити припливно-витяжну природну вентиляцію і пару вогнегасників. Для виключення закипання води в котлі усі сучасні твердопаливні агрегати повинні комплектуватися на заводі-виготівнику відповідною автоматикою.
Якщо Ви остаточно вирішили встановити у свій будинок газовий котел, то Вам необхідно виконати наступні кроки:
1. Визначити потужність котла. У приватному будинку котел може працювати як на один контур, так і на декілька. Такими контурами є: система опалювання, система гарячого водопостачання (ГВС), система "теплої" підлоги, підігрівання басейну, підігрівання припливної вентиляції. По кожному з наявних в будинку контурів необхідно визначити теплове навантаження і, виходячи з режиму і інтенсивності їх використання, підібрати котел потрібної потужності. Для усіх цих розрахунків рекомендується звернутися до інженерів-теплотехніків, які підберуть Вам котел або розроблять відповідний розділ проекту будинку.
2. Визначити необхідну для будинку годинну витрату газу. Після вибору потужності котла Вам знадобиться визначити його годинну витрату газу, для чого необхідно заглянути в інструкцію з експлуатації котла (у таблицю технічних характеристик) або скористатися відповідною формулою.
3. Отримання тих умов. Увесь процес оформлення і монтажу котельної необхідно починати з отримання технічних умов на підключення будинку до міської системи газопостачання. Для отримання таких умов потрібно написати відповідну заяву з вказівкою необхідного Вам годинної витрати газу, отриманого шляхом підсумовування витрат газу усіх газових приладів в будинку (котли і плити). Уся ця процедураоформляється у відповідних газових службах, наприклад, "Міськгаз" і займає в середньому за часом 1-2 тижні. Якщо Вашу заяву задовольняють і видають тех. умови на підключення газу - це автоматично є і дозволом на монтаж газового устаткування. Настійно рекомендується не купувати і не встановлювати газове устаткування не отримавши заздалегідь технічних умов на підключення газу.
4. Розробка розділу проекту "Газопостачання". Отримані технічні умови на підключення газу є основою для розробки такого розділу проекту будинку як "Газопостачання" (ГС), в якому показана схема і практичне прокладення газопроводу від місця підключення до міських мереж до ділянки будинку, а також прокладення по ділянці і введення газопроводу в будинок. Тут же вказується приміщення для котельної, вибрана модель котла і газової плити з їхтехнічними характеристиками. Цей розділ повинен розроблятися відповідно до діючих нормативних вимог (ДБН В. 2.5-20-2001 "Газопостачання") інженерами-проектувальниками, що мають спеціальну ліцензію на проектні роботи.
5. Узгодження розділу проекту "Газопостачання". Після розробки проекту його необхідно погоджувати в тому ж "Міськгазі" або іншій газовій службі, до якої привязана Ваша ділянка. Процес узгодження є перевіркою проекту на відповідність усім необхідним нормативним вимогам і може продовжитися, залежно від рівня складності, від 1-го тижня до 3-х місяців. Крім того, для затвердження інспекцією вибраної моделі котла буде потрібнонадати їй технічний паспорт на котел, інструкцію з експлуатації, санітарно-гігієнічний сертифікат, сертифікат відповідності нормативним вимогам, а також виведення експертизи про відповідність котла вимогам нормативно-правових актів по охороні праці і промислової безпеки. Усі ці документи повинні надати завод-виробник, його офіційні представництва або дилери. Якщо проект не пройшов перевірку, то він повертається на доопрацювання із списком помилок. Якщо узгодження пройшло успішно, то на проекті ставиться відповідний друк і це є дозволом для початку монтажу газопроводу і котельної.
6. Монтаж котельної. Тільки після виконання усіх вищеперелічених операцій Виможете приступити до закупівлі і монтажу котельного устаткування. Для збереження гарантійних умов на куплений котел необхідно виконати усі приписи, вказані в його гарантійному талоні. Монтаж котла, його перший запуск і сервісне обслуговування повинні виконувати кваліфіковані фахівці, що мають для цього спеціальний дозвіл (ліцензію).
Вибираючи приміщення для котельної треба ретельно продумати його технологічну доцільність. Як правило, при розробці загальнобудівельного проекту архітектори і конструктори вже заздалегідь виділяють одне приміщення під котельну і проектують його розміри і конструкцію відповідно до нормативних вимог. Для газових котлів приміщення вибирається згідно з розділом 6 "Внутрішній устрій газопостачання" ДБН В. 2.5-20-2001 "Газопостачання", а саме:
"6.2 Не допускається розміщення газових приладів :
- в коридорах загального користування;
- в санітарних вузлах;
- в гуртожитках усіх типів;
- в приміщеннях будівель будь-якого призначення, що не мають вікна з кватиркою (фрамугою);
- в підвальних поверхах, а при газопостачанні СУГ - в підвальних і цокольных поверхах будівель.
В підвалах індивідуальних житлових будинків, що належать громадянам на правах особистої власності, допускається установка опалювального газового устаткування, за умови, що ці підвали мають вікно з кватиркою (фрамуой), відповідають вимогам 6.41 і газопостачання їх здійснюється природным газом
6.41 Відособлених приміщень для розміщення опалювального устаткування сумарноютепловою потужністю понад 30 до 200 кВт і приміщення в підволох житлових будівель, що належать громадянам на правах особистої власнести для розміщення опалювального устаткування, повинні мати природне освітлення з розрахунку 0,03 м2 на 1 м3 обєму приміщення і огражконструкції, що дають від суміжних приміщень, з межею вогнестійкості не меньше 0,75 ч і межею поширення вогню по конструкції, рівним нулю".
Якщо Ви встановлюєте настінний 2-х контурний газовий котел, то краще всього це робити на кухні, там же де і газова плита. Кухня проектується по аналогії з котельною відносно усіх необхідних комунікацій (вентиляція, газопостачання, водопостачання, каналізація і природне освітлення -вікно). Також, встановлюючи котел на кухні, Ви зменшите протяжність труб холодного і гарячого водопостачання від котла до кранів водорозбору, а панель управління котла зі свідченнями поточних параметрів роботи (температура гарячої води і тиск в системі опалювання) будуть завжди під рукою. Окрім цього, Ви заощадите приміщення, відведене під котельну для інших потреб. Якщо Вас турбує загальний внутрішній вигляд кухні, то тут потрібно відмітити, що сучасні котла мають досить естетичний вигляд для вписування його в інтерєр нової кухні. Якщо ж котел потрібно приховати від очей, його можна заховати в кухонну шафку, при цьому розміри цієї шафки повинні дозволяти вільно обслуговувати котел.
При установціпідлогового котла потрібне окреме приміщення - котельна. Котельну краще всього будувати в підвалі або, за відсутності такого, на 1-му поверсі. Усі вимоги до облаштування котельної, такі як розміри котельної, висота стелі, розмір вікна, будівельні матеріали, забезпечення вентиляції котельною, приведено в документах №1 - №3 списки, вказані на початку цієї статті. Оскільки підлогові котли мають, в основному, чавунні теплообмінники, особливу увагу хочеться приділити такому моменту, як облаштування фундаментальної подушки (постаменту), заввишки 10 см, під підлоговий котел. Цей постамент піднімає котел на 10 см від рівня підлоги, що у разі витоку води в котельній дозволяє уникнути попадання її на розжарений теплообмінник котла і, як наслідок, його деформації. Крім того, в приміщенні котельної має бути передбачений трап для природного видалення води або дренажний приямок із зануреним в нього насосом для механічного видалення води з підлоги котельної. Вентиляція котельної також дуже важлива, тому не рекомендується нехтувати ні витяжним каналом, ні припливним отвором, тим паче, що це може викликати неполадки в роботі котла, а також утруднення при здачі котельної в експлуатацію.
Кажучи про безпеку опалювальних котлів, слід зазначити, що усі котли, вживані сьогодні як в побутовому секторі, так і серед інших споживачів, повинні пройти відповідну експертизу на безпеку і отримати відповідний сертифікат. Які параметри роботи котла піддавати випробуванню - справа наших контролюючих органів, але, в основному, котли, що мають сертифікати європейського союзу (а саме таких котлів найбільше на українському ринку) відповідають і нашим нормативним вимогам по безпеці.
Якщо ж все-таки заглибитися в сучасну комплектацію котлів, то можна виділити наступні елементищо гарантують їх безпечну роботу:
1. Датчик виявлення полумя - мабуть, один з найважливіших елементів безпеки котла. Якщо з якої-небудь причини полумя в котлі зникне - котел вимкнеться, і подача газу в нього припиниться. Це дозволяє уникнути аварійного витоку газу в приміщення з усіма витікаючими наслідками.
2. Датчик перегрівання котла - вимкне котел, якщо температура води в ньому більше 100 °С. Ця запобіжна функція розрахована на запобігання виходу з ладу окремих елементів котла і системи опалювання в результаті їх перегрівання.
3. Датчик несправності димаря - вимкне котел, якщо димові гази підуть не в димар, а в приміщення (!). Таке буває при несправному димарі або за відсутності/недоліку припливу повітря в приміщення.
4. Датчик низького тиску води в котлі - відключить котел, якщо тиск води в нім занадто низький або котел взагалі не заповнений водою, що може викликати вигорання теплообмінника.
5.Група безпеки котла - складається з манометра, запобіжного клапана і клапана випуску повітря. Такою групою повинен комплектуватися кожен котел для захисту його від занадто високого тиску води і випуску повітря з котла при його заповненні водою.
6. Матеріали для виготовлення котла - застосовуються з достатньою межею по вогнестійкості, що виключає їх займання навіть при тривалій роботі котла.
Крім того, слід зазначити, що усі котли проходять 100% -у перевірку на заводі-виготівнику, де тестуються усі датчики безпеки, а сервісні інженери дублюють цю перевірку при 1-му запуску котла безпосередньо в котельній.
Вибір опалювального котла - це відповідальне завдання, яке часто доводиться вирішувати замовникам при будівництві житла. Для того, щоб прийняти правильне рішення, замовник йде до фахівців-теплотехнік, завдання яких надати йому усю необхідну інформацію і розповісти про усі можливі варіанти вирішення питання теплопостачання будинку. Оскільки більшість фахівців хвалять тільки ті котли, які їм вигідно продавати, замовникові досить важко встановити істинні переваги і недоліки різних опалювальних систем. Крім того, ухваленню правильного рішення заважає ще і розгін цін на опалювальне устаткування, думку знайомих, які вже собі щось поставили і тепер ретельно радять, а також гонитва за придбанням най розрекламованішого устаткування, якісним продуктом, що не завжди являється, або відповідним рішенням.
З приводу якості монтажу котельних хочеться сказати, що внаслідок того, що останнім часом зявилося багато осіб і організацій, монтажем опалювальних систем, що займаються, без відповідних знань, досвіду і дозволів до нас часто поводяться з питанням: "Як можна самим проконтролювати правильність монтажу котельного устаткування"?. Я б сказав, що питання це більше філософське, чим технічний. Кращою відповіддю на це питання є час. Воно покаже, як довго відпрацювало устаткування і з яким ККД, чи не постраждав хто за увесь термін його експлуатації. Адже обєкт обєкту різниця, так само як і замовник замовникові. Якщо у вас немає стільки часу чекати, щоб прийняти остаточне рішення про правильність монтажу вашої котельної, то тоді Вам потрібно було б здобути вищу спеціальну освіту і пропрацювати в цій сфері років 10, щоб з чим порівнюватиме і порівнюватиме обєктивно. Але, оскільки окрім інженерів-теплотехнік є ще безліч інших дивних спеціальностей, то не усім дано пізнати усі таємниці цього ремесла. Тому, можу сказати наступне: спілкуйтеся з фахівцями, читайте літературу з інформацією, що цікавить Вас, покладайтеся на здоровий глузд, власні чуття, розум і знання.
По матеріалах сайту www.sime.com.ua Автор : Костянтин Дементів