Вибір опалювального котла - це відповідальне завдання, яке часто доводиться вирішувати замовникам при будівництві житла. Для того, щоб прийняти правильне рішення, замовник йде до фахівців-теплотехніків, завдання яких надати йому усю необхідну інформацію і розповісти про усі можливі варіанти вирішення питання теплопостачання будинку.
Оскільки більшість фахівців хвалять тільки ті котли, які їм вигідно продавати, замовникові досить важко встановити істинні переваги і недоліки різних опалювальних систем. Крім того, ухваленню правильного рішення заважає ще і розгін цін на опалювальне устаткування, думку знайомих, які вже собі щось поставили і тепер ретельно радять, а також гонитва за придбанням самого рекламованого устаткування, неначе окрім оного не буває інших хороших торговельних марок.
В цій статті ми спробуємо максимально незалежно підкреслити властивості тих або інших котлів з їх технічного боку, тим самим розклавши усю необхідну для прийняття замовником правильного рішення інформацію по своїх поличках.
Навісні котли - це готові до підключення опалювальних систем агрегати, що включають усе необхідне устаткування для забезпечення комфортної і безпечної подачі тепла споживачеві. Серед такого устаткування можна виділити основні, необхідні для системи опалювання, компоненти: насос, розширювальний бак і запобіжний клапана. У цьому їх перевага іодночасно недолік, оскільки насос має обмежену потужність, а бак - обмежений обєм. Якщо ці компоненти не підійдуть до цієї системи опалювання, то доведеться доукомплектовувати її і тоді навісний котел втратить свій сенс.
Існує безліч варіантів виконання навісних котлів, які можна розділити на наступні основні категорії, :
1 можливості котла
1.1 тільки опалювання;
1.2 опалювання і гаряча вода (ГВС);
1.2.1 бітермічний (двоходовий) теплообмінник;
1.2.2 окремий проточний пластинчатий теплообмінник для ГВС;
1.2.3 бойлер місткості ГВС зі вбудованим теплообмінником-змійовиком;
2 тип камери згорання
2.1 відкрита (ОКС) - повітря для горіння поступає з приміщення, в якому встановлений котел;
2.2 закрита (ЗКС) - повітря для горіння поступає із зовні по спеціальних трубах;
3 видалення димових газів
3.1 за допомогою природної тяги в димарі;
3.2 з допомогоювентилятора ("турбо" котли)
3.2.1 коаксіальний димар (труба в трубі) (ЗКС);
3.2.2 окремих труб для огорожі повітря і викиду диму (ЗКС);
3.2.3 тільки труба викиду диму, огорожі повітря з приміщення (ОКС);
4 метод виробництва тепла
4.1 без виділення конденсату - традиційний;
4.2 з виділенням конденсату - конденсатний;
Якщо усі ці варіанти перемножити, то ми отримаємо загальну кількість найбільш поширених типів навісних котлів.
В чому ж різниця між усіма цими рішеннями? В основному, кожне з цих рішень відрізняється матеріаломісткістю котла і, як наслідок, його ціною. Матеріаломісткість котла спрямована в основному на комфорт і безпеку користувача. Тому, дешеві котли мають малу матеріаломісткість і, відповідно, менш комфортні для споживачів тепла. Для прикладу розглянемо ще раз наш список варіантів виконання навісних котлів і прокоментуємо кожного з них.
Котли, що працюють тільки для опалювання, не дають нам гарячої води, що робить їх дешевше в порівнянні з двоконтурними котлами, але це швидше не недолік, а просто таке його призначення.
Тут слід сказати, що призначення навісних котлів полягає в основному в теплопостачанні будівель і приміщень, загальною площею до 300 м2: квартири, приватні будинки, офіси, магазини і так далі. Тому найбільш поширеними навісними котлами є двоконтурні котли, які нагрівають воду і для системи опалювання, і для гарячого водопостачання - ГВС, тим самим задовольняючи усі потреби побутового тепла. Одноконтурні навісні котли зустрічаються рідше, хоча в деяких випадках вони дуже зручні своєю комплектацією і компактністю.
Котли з бітермічним теплообмінником є найдешевшими двоконтурними котлами, оскільки З і ГВС нагріваються в одному двоходовому теплообміннику. Тут найбільш явно проявляється недолік усіх проточних теплообмінників : нестабільна температура гарячої води. Це доставляє деяку незручність і дискомфорт, оскільки користувачеві увесь час доводиться регулювати температуру води на змішувачі душу або умивальника, прицьому обшпарюючись занадто гарячою водою або остуджуючись різким похолоданням води. Чому це відбувається? Якщо коротко, то автоматика, якою оснащують сучасні котли з проточними теплообмінниками, не досить точно підтримує задану температуру гарячої води на котлі і не досить швидко реагує на зміну витрати гарячої води - коли ми регулюємо натиск в крані або коли відкривається/закривається сусідній кран. Крім того, комфортну для себе температуру води кожен з членной сімї або колективу виставляє на змішувачі шляхом змішування холодної і гарячої води, тому з котла вода повинна виходити з достатнім температурним запасом для тих, хто любить погарячіше. І як тільки з яких-небудь причин наш комфортний баланс температур, тисків і масових витрат холодної і гарячої води порушується, миттєво один потік бере вгору над іншим і відбувається різкий скачок температури загального потоку. Адже чутливість нашого організму до зміни навколишньої температури складає десяті, а в деяких місцях навіть соті, градуса, тоді як температура гарячої води на виході з котла може коливатися в межах від 2°З до 10°З під час експлуатації, а при скачках на змішувачі і усе 20-30°С.
Другий недолік котлів з бітермічним теплообмінником - це його обслуговування. Якщо виникає необхідність чищення такого теплообмінника з боку ГВС, то споживач на час чищення залишиться і без гарячої води, і без опалювання, оскільки теплообмінник у цих систем загальний.
Мал. 1
Навісний 2-х контурний котел
на 35 кВт, маса котла - 40 кг
[Котел Format.zip]
Котли з вторинним теплообмінником ГВС менш піддаються скачкам температури гарячої води на виході, оскільки тут присутній посередник між вогнем і водою системи ГВС - вода системи опалювання. При обслуговуванні теплообмінника ГВС опалювання може працювати. Дорожчання такого котла в порівнянні з попереднім обгрунтовується за рахунок додаткового теплообмінника, і повязаних з ним датчиків і замочно-регулюючої арматури.
Ще одним важливим недоліком усіх навісних котлів з проточним теплообмінником системи ГВС, як з бітермічним так і з вторинним, являється неякісна робота системи опалювання при підключенні до котла трубопроводу рециркуляції системи ГВС, унаслідок пріоритету системи ГВС над системою опалювання. Це означає, що в усіх навісних котлах під час розбору гарячої води уся теплова потужність йде на її нагрів, а системаопалювання відключається. Якщо при цьому зробити циркуляцію гарячої води, то опалювання працюватиме тільки тоді, коли немає гарячого водорозбору і рециркуляционный насос системи ГВС вимкнений. Це може викликати дискомфорт і підвищений знос котла.
Котел зі вбудованим бойлером системи ГВС, мабуть, самий кращий варіант з точки зору приготування гарячої води, оскільки вірогідні скачки температури теплоносія компенсуються значним обємом води, що нагрівається, температура якої вирівнюється і на виході відносно стабільна. Це називається акумулюючою температурною здатністю бойлера місткості. Крім того, ця здатність дозволяє підключати до бойлера трубопровід рециркуляції системи ГВС, і хоча в котлах зі вбудованим бойлером теж є пріоритет системи ГВС, З не відключатиметься до тих пір, поки бойлер не охолоне.
Котли з відкритою камерою згорання дешевше і простіше за рахунок відсутності системи подачі повітря для горіння газу, але із-за сполучення камери згорання з внутрішнім повітрям приміщення, в якому вони встановлюються, такі котли менш прийнятні із-за можливих витоків газу і продуктівзгорання безпосередньо всередину будівлі.
Котли із закритою камерою згорання мають на увазі герметичну топку, ізольовану від внутрішнього повітря, що виключає які-небудь витоки шкідливих речовин в приміщення. Огорожа повітря для горіння і викид димових газів здійснюються за межами будівлі за допомогою спеціальних трубопроводів. Із-за герметизації камери згорання ці котли дорожчі, ніж попередні.
Спосіб видалення димових газів - один з найважливіших пунктів при виборі котла, оскільки він визначає його ефективність. Так, котли, призначені для установки з димарями з природною тягою, мають низьке ККД із-за значних втрат тепла під час вимкненого пальника. Пояснюється це тим, що природна тяга в димарі забезпечує рух повітря через теплообмінник навіть при вимкненому пальнику, тим самим "здуваючи" з нього тепло і викидаючи його в довкілля. Іншими словами, при вимкненому пальнику природна тяга остуджує теплоносій за допомогою теплообмінника котла. А ось в "турбо" котлах цього не відбувається, оскільки разом з пальником вимикається і вентилятор, припиняючи потік повітря черезтеплообмінник. Різні варіанти організації повітрообміну в "турбо" котлах дозволяють широко їх використовувати на обєктах різного призначення зі своїми конструктивними особливостями. Вартість "турбо" котлів вище за рахунок наявності вентилятора і його автоматики, але при розгляді комплексного облаштування котельною, цей варіант може виявитися дешевше за котли з природною тягою, оскільки для них необхідно будувати димар, а це додаткові витрати.
І нарешті, конденсатні котли - найдорожчі теплогенераторы, що мають максимально можливе ККД і мінімальними викидами шкідливих речовин. Їх висока вартість обумовлена конструктивними особливостями, одними з яких являються первинний теплообмінник і камера згорання, виконані із спеціальної нержавіючої сталі, а також пальник вентилятора з частотним перетворювачем для плавної модуляції потужності. Жоден традиційний котел не перевершує по своєму набору якостей конденсатну техніку, за що остання і має порівняно високу ціну.
Підлогові котли - стаціонарні теплогенераторы, що включають виключно ті компоненти, якіпотрібні для нагрівання теплоносія. В основному, гідравлічна група в такі котли не входить і повинна комплектуватися окремо. Це дозволяє гнучкіше і точно вирішувати питання теплопостачання з необмеженою кількістю контурів.
Мал. 2
Підлоговий одноконтурний котел
на 37 кВт, маса котла - 150 кг
[Підлоговий котел RX]
Більшість підлогових котлів комплектуються чавунними теплообмінниками, що робить їх більш матеріаломісткими і відповідно дорогими. Говорячи про надійність і довговічність, слід зазначити, що термін експлуатації підлогових котлів набагато вищий, ніж у навісних з їх мідними і сталевими теплообмінниками. Адже саме теплообмінник, як посередник, між вогнем і водою піддається найбільшому навантаженню і, відповідно, зносу, який відбувається, в результаті втоми метала, з якого він зроблений, від температурних навантажень, від внутрішнього тиску і протоки води.
Важливим чинником на користь підлогових котлів є і те, що завдяки тепловій інерції чавуну частота розжигов і виключень їх пальника значно менше, ніж у навісних котлів, внаслідок того, що чавун довго нагрівається, а потім довго остигає. Це дозволяє економити газ, оскільки саме часті пуски пальника призводять до підвищеної його витрати.
Звичайно, в квартиру підлоговий котел не поставиш - занадто невиправдані витрати. А ось для частки будинку підлоговий котел в обвязуванні з бойлером місткості бажаного обєму - краще рішення. Адже окрім систем опалювання і гарячого водопостачання в будинку можуть бути ще і інші контура споживання тепла, наприклад, "тепла" підлога, підігрівання басейну, підігрівання припливної вентиляції, і на кожен контур має бути розрахований і підібраний індивідуальний циркуляційний насос.
Повертаючись до оптимального вибору котла, хочеться, передусім, акцентувати увагу замовників на тому, що вони повинні спочатку визначитися з початковими даними для цього завдання, головними з яких являються, :
1. Місце установки котла.Навісний котел призначений для установки на кухні, яка відповідає усім необхідним будівельним вимогам. Виділяти окреме приміщення під котельню з навісним котлом просто нераціонально. Підлогові котли повинні встановлюватися тільки в котельні з вікном, трапом, димарем, припливно-витяжною вентиляцією, газопроводом, водопроводом і так далі. Навіть за наявності усіх комунікацій, котельня може не відповідати нормованій висоті і обєму, що викличе ускладнення при здачі паливневою в експлуатацію газовим службам. А оскільки замовники неохоче віддають свої приміщення, які можна було б вигідно використовувати, під технічні потреби, ця проблема часто зустрічається.
2. Планований термін експлуатації обєкту. Якщо котел встановлюється в тимчасову (наприклад, що орендується) будівлю або з інших причин система довго не функціонуватиме, то розумно встановити навісний агрегат. Це швидко і зручно. Відповідно, при намірі побудувати котельну-довгожителя краще поставити підлоговий котел.
3. Вимоги до якості і обєму гарячої води. Якщо в будинку планується проживання 4-х чоловік і більш, якщо протяжність трубопроводів системи ГВС від котла до самого видаленого санітарного приладу складає більше 10 м, і є бажання отримувати гарячу воду з постійною температурою, то тут впорається тільки бойлер місткості з підлоговим котлом. У інших випадках підійде і навісний двоконтурний котел.
4. Кількість контурів-споживачів тепла. Нагадаю, що навісні котли можуть забезпечити теплом тільки системи опалювання і ГВС. У інших випадках рекомендується встановлювати підлогові котли з автоматикою, яка дозволить раціонально розподіляти тепло між контурами і підтримувати задані параметри цих систем, тим самим економлячи газ.
5. Розрахункова потужність котла. Найпоширеніші моделідвоконтурних навісних котлів мають потужність 25, 30 і 35 кВт. Цим їх застосування обмежене. Крім того, при підборі котла "упритул", випадкові пікові навантаження можуть вивести його з ладу, тому рекомендується підбирати котел з 15% запасом по потужності. Підлогові котли у своїй потужності необмежені.
6. І нарешті, фінансові можливості. Якщо існують обмеження по бюджету, то нічого не поробиш - доводиться вибирати економні варіанти. У будь-якому випадку треба спробувати знайти технічно і економічно обгрунтоване рішення щоб уникнути небажаних наслідків і розчарувань. А для цього звертайтеся до фахівців.
Мал. 3
Підлоговий одноконтурний котел
на 100 кВт, маса котла - 322 кг
По матеріалах сайту www.sime.com.ua Автор : Костянтин Дементьев