Здавна ми використовуємо енергію Сонця. Влітку вона безпосередньо нагріває наші будівлі, а взимку ми використовуємо енергію Сонця, накопичений опосередкований у формі дрів, вугілля, нафти і газу для опалювання будівель і приготування гарячої води.
Щоб забезпечити економію запасів палива, які природа накопичувала упродовж мільйонів років, опалювальна техніка послідовно долала етапи довгого шляху, що дозволило створити можливості відповідального підходу до використання цих ресурсів.
Доцільним доповненням цієї тенденції є безпосереднє використання сонячної енергії за допомогою сонячних колекторів. Завдяки застосуванню технічно високоякісних колекторів і узгодженою з ними загальноюсистеми економічне використання сонячної енергії сьогодні не є передбаченням майбутнього, а вже стало реальністю, перевіреною на повсякденній практиці. Якщо врахувати, що ціни на паливо постійно ростуть, то інвестиція засобів в геліоустановку є дуже вигідним капіталовкладенням.
Цікавий факт: кількість сонячної енергії, що потрапляє на Землю в течії дня в десятки тисяч разів більше, ніж споживається населенням усієї Землі.
Корисна енергія
Корисна енергія, яку можна отримати за допомогою колектора, залежить від багатьох чинників. Велике значення має правильна оцінка потреби в теплі, яку необхідно покрити і узгоджені з нею компоненти геліоустановки.
Загальний вступ сонячної енергії також має значення: щорічна інсоляція залежно від конкретного регіону України коливається в діапазоні від 900 до 1300 кВт*ч/ (м2*рік)
В середньому в Україні на 1 м2 площі за рік потрапляє приблизно 1000 кВт*ч, що відповідає енергоємності приблизно 100 літрів дизельного палива або 100 м3 природного газу.
Окрім цього, важливу роль грають тип, а також кут нахилу і орієнтація колектора. Для забезпечення економічного режиму експлуатації геліоустановки вимагається також точне визначення компонентів установки.
Правильно сконструйовані колекторні геліоустановки з узгодженими між собою системними компонентами можуть забезпечувати приблизно від 50 до 90% щорічної потреби частки будинку в енергії для приготування гарячої води. Використання геліоустановки також і для підтримки системи опалювання будівлі дозволяє додатково заощадити засоби. У будинках з низькою витратою енергії можна економити до 35% загальної потреби в енергії для приготування гарячої води і опалювання. Влітку в більшості випадків можна повністю відмовитися від додаткового тепла. У інші місяці року і для опалювання приміщень зимою геліоустановка доповнюється другим незалежним джерелом тепла - зазвичай низькотемпературним опалювальним котлом, що працює на рідкому паливі/газі, або, що ще краще, конденсаційним котлом.